Početna strana > Hronika > Turska zvanično odobrila istražne radove za “Južni tok”
Hronika

Turska zvanično odobrila istražne radove za “Južni tok”

PDF Štampa El. pošta
utorak, 20. oktobar 2009.

MOSKVA – Turska je i zvanično odobrila Rusiji da počne geološko-istražne radove u njenoj ekonomskoj zoni u Crnom moru, u okviru realizacije projekta gasovoda „Južni tok”, izjavio je turski predsednik Abdulah Gul.

U telefonskom razgovoru sa ruskim predsednikom Dmitrijem Medvedovim, Gul je rekao da je turska vlada usvojila sve potrebne odluke o izdavanju dozvola za geološko-istražne radove, u okviru izgradnje gasovoda u ekonomskoj zoni koja je isključivo turska, saopštila je informativna služba Kremlja.

Izrazivši zahvalnost, Medvedev je rekao da će ova odluka doprineti daljem jačanju strateških rusko-turskih odnosa, prenele su ruske agencije.

Pretpostavlja se da će, nakon turskog pristanka na saradnju, trasa „Južnog toka” uspešno zaobići Ukrajinu, tako da isporuke gasa za Evropu neće više zavisiti od te zemlje.

Preliminarni pristanak na izgradnju „Južnog toka” u svojim teritorijalnim vodama Turska je dala 6. avgusta, kada su sporazum o tome potpisali premijeri dve zemlje Vladimir Putin i Redžep Tajip Erdogan.

U zamenu za ovaj ustupak, ruska strana je podržala projekat izgradnje naftovoda „Samsun-Čejhan” koji će transportovati naftu između turske luke Samsun na obali Crnog mora i Čejhan u Sredozemlju.

Gasovod „Južni tok” će povezati Rusiju sa Bugarskom, Srbijom, Mađarskom, Slovenijom i Austrijom, kao i sa Grčkom i Italijom.

Ovaj projekat zajednički su 2007. godine razradili ruski „Gasprom” i italijanska energetska korporacija ENI.

Najveći konkurent „Južnom toku” je „Nabuko” u kojem Turska takođe učestvuje i taj gasovod bi trebalo da poveže centralnu Aziju sa zemljama centralne Evrope.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner